top of page
Obrázek autoraterapeutlerchova

Emoční háčky

Máme tendenci "naskakovat" na témata, která jsou pro nás citlivější než témata jiná. Tomu můžeme říkat emoční háčky. Témata, která se nás aktuálně bytostně dotýkají (rozvod, rozchod, úmrtí, změna zaměstnání, redukce váhy,....) Emoční háčky, jsou v našem mozku pořád nahozené. Naše myšlenky v hlavě můžete vnímat například jako takové ryby, které proplouvají hlavou, a když je to téma pro nás zesílené, tak ta ryba se na ten háček chytí. A co se stane s rybou, která se chytí na háček? Mrská se. A čím více se mrská, tím více se na háček nabodává. Tím víc je zaseknutá v naší hlavě. K tomu všemu umíme v mozku rybu ještě přiživovat nějakým tím červíkem, myšlenkou. Dáváme ji stále více prostoru a tím víc ryba roste a pak nám bere energii, soustředěnost, klid,....


Mnohdy obětujeme něco za sebe, abychom si udrželi s rodiči dobrý vztah. Pak je důležité přepsat tyto vzorce. Zažít je jinak. Čeho jste se jako dítě museli v dětství vzdát? V čem vás to posílilo a v čem oslabilo? Jakou emoci nyní vnímáte a kde?


Lítost – prvním krokem může být pláč, aby nepřešla do agrese, vzteku. Kde ji cítím? Zúžila mi hrdlo, rozbušila srdce. Často býváme v ráciu a emoci se nám nedaří ani popsat. Je dobré dát emoci prostor, ale pak jít zase dál. Od žalu ke klidu. Od žalu k radosti. A opečovávat se. Rácio mnohdy neví, co znamená cítit emoci nebo intuici.


Je dobré si uvědomit jakou cítím emoci, (pojmenovat ji), která je teď dominantní a kde v těle ji vnímám. A pak ji například prodýchat. Mějte k sobě laskavost a nebičujte se. Jsem přesvědčena, že jsme na této planetě jediným tvorem, který se dokáže za jednu věc, chybu, trestat nesčetně krát, protože se pořád vracíme do minulosti. Udělejte za tím tlustou čáru a začněte od znovu. Dobře také funguje vypsání se z toho, pořídit si deník. Zmírnit TLAK na sebe. Umět přijmout například to, že jste něco podělali a přijmout za to odpovědnost. Odpouštět si. Dokázat si říci "Udělala jsem to nejlepší, co jsem v daném čase za daných okolností mohla". Jít do samoty, zpracovat to emočně a promyslet, co příště uděláte jinak.


Je třeba si pojmenovat energetické "vysavače", které vás připravují o energii, ať už vědomě, nebo nevědomě. Může to být téma, člověk, prostředí.... (projdu si Palladiem a hned mám energii o polovinu nižší, a to jenom projdu) Introvertovi třeba bere energii tramvaj, kde si nemůže úplně chránit osobní prostor. Někdo získává energii ze zdroje lidí, někdo odpojením od skupiny.


Kolik energie v sobě nyní máte? Pokud máte méně než šedesát procent energie, pak když děláte důležité, náročné, konfliktní věci ve špatnou dobu se špatným zdrojováním, jak to asi dopadne? Je důležité nejdříve dobýt energii a pak teprve něco řešit.  Pokud jedete na výpary v trubkách, pak vnější i vnitřní svět vypadá jinak.


Jsem introvert a dělám extrovertní práci. Pro mne, každá chvilka, kdy mohu být sama se sebou, dolévá do mého energetického kelímku. Mám moc ráda les, který snižuje hladinu stresu a stresového hormonu kortizolu. Také mi dobře funguje zvonkohra, tibetská mísa, východ a západ slunce, pohled na horizont. Nejsem žádný pařmen, protože pro mne je důležitý východ slunce. Chodím v deset spát a s probouzejícím se dnem vstávám. To, co někoho může nabíjet, jiného může vyčerpávat. Je to hodně o vědomé všímavosti.


Chůze je pro mne bdělou meditací. Chůze mou mysl posiluje, oživuje a zbystřuje a trénuje mou schopnost žít v realitě. Nenosím žádná sluchátka, nerozptyluji se uvažováním nad slovy. Nechávám plynout myšlenky a jen je pozoruji. Postupně zapojuji smysly. Co vidím, slyším v lese, vnímám vůně, dotýkám se kůry stromů, mechu, občas si utrhnu a žvýkám sedmikrásku, pampelišku, šťovík. S tím, jak se mozek okysličuje, jak se tělo dostává do formy, do kondice, plíce se nadechují, s každým krokem se mozek čistí a toxické myšlenky už přicházejí méně a méně. Nechávám je odplout, jako mraky na nebi. První tři kilometry mě většinou doprovázejí myšlenky a vzpomínky na prožitý den, nabíhají starosti, které mi mozek nabízí k řešení. Nechytím se na tento emoční háček. Říkám si, když mne napadají myšlenky související s konkrétním člověkem: „Chci fakt jít s tímto člověkem ve svých myšlenkách na svou vycházku? Ne, toho teď s sebou nechci, a tak ho nechám tady u tohoto křoví. Postupně, během chůze lesem tam různě všechny emoční háčky odložím, až jdu úplně sama, kdy mne ani v myšlenkách už nikdo nedoprovází. Obloha je bez mraků, moje mysl vyklidněná, na pohodu.


Když se potkáváte s člověkem, který si tu vaši energii nasosne, a vy z toho setkání u kávy odcházíte a cítíte se, jako by někdo na vás hodil mokrou smradlavou deku, tak možná nastal čas, udělat něco jinak. To nebývá lehké, když třeba tím člověkem je váš dlouhodobý přítel, nebo rodina. Pak je třeba jet na energetickou úspornost. Ale to neznamená, že například dědu odstřihnete ze života, ale že tam dáte menší, nebo co nejmenší energetickou investici, nebo že se zazdrojujete před návštěvou a o které víte, že bude energeticky náročná, že například tento člověk chce s vámi manipulovat, že je to jeho životní styl, protože to neumí jinak.  To neznamená, že vůči tomu co je kolem, budeme lhostejní, ale že se budeme věnovat tomu, co je pro nás skutečně důležité. Připravte se na to. Zazdrojujte se včas. doplňujte pravidelně svou energii.


Sepište si osmdesát svých energetických zdrojů. Přidej k nim čas, který na konkrétní zdroj potřebujete. Tedy co je rychlý zdroj (do minuty), do půl dne, den, do třiceti minut. Níže uvádím pár zdrojů, které fungují mně.


K tomuto tématu doporučuji knihu

Je třeba háčky otupovat, což je postupný proces. Cítím-li úzkost stává se, naše tělo úzkým, staženým, chystá se na úsporný mechanismus. Snažme se k otevření a uvolnění například pomocí techniky DUCH

D = dýchej a otevři hrudník, U = ukotvy své tělo do stabilizované polohy, stabilizačního postoje. Zakotvěte nohy například tak, že obě plosky nohou se budou dotýkat podlahy, země, dejte ruce na velké stehenní svaly, aby došlo ke snížení stresového hormonu. C= pojmenujete co cítíte, H = hovořte o tom, například pošlete to z těla ven.

Bránice je velký nástroj k práci s emocemi.


Pro začátek je třeba si zvědomit emoční háčky, emoci s tím spojenou a kde se nachází.

Například oblast peněz - že jsem schopna ty peníze udržet, že umím "jezdit" na vlně hojnosti i nedostatku. Strach s případným nedostatkem spojený, tlak na prsou.


Pojmenujte si tři emoční háčky/vysavače například: sebehodnota, váha, vzhled, peníze, člověk, energetické místo. Imaginativní technikou si můžeme přehrát různé situace. Pokud na všechno reagujete, jste takovým reakčním otrokem. Vždyť se vás to nemusí dotýkat. Nemusíte se chytit na háček. Můžete si toho člověka, situaci jen prohlédnout.

Posilující je VÍRA a pak VDĚČNOST, že mohu znovu pracovat na tom a v čem chci.





5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page